OD1232-24LB
DigiKey Part Number
1053-1635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1232-24LB
Description
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 93.0 CFM (2.60m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1232-24LB Models
Category
Noise
44.0dB
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.220A
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Voltage Range
12 ~ 27.8VDC
Width
32.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
93.0 CFM (2.60m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C