UF3C120400B7S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UF3C120400B7S |
Description | SICFET N-CH 1200V 7.6A D2PAK-7 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 1200 V 7.6A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount D2PAK-7 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.5 nC @ 15 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±25V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 739 pF @ 800 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 100W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package D2PAK-7 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 515mOhm @ 5A, 12V | Base Product Number |