NZ9F2V7T5G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 34
Datasheet
Zener Diode 2.7 V 250 mW ±5% Surface Mount SOD-923
NZ9F2V7T5G
DigiKey Part Number
NZ9F2V7T5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NZ9F2V7T5G
Description
DIODE ZENER 2.7V 250MW SOD923
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NZ9F2V7T5G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms