NVDS015N15MCT4G
DigiKey Part Number
488-NVDS015N15MCT4GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVDS015N15MCT4GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVDS015N15MCT4GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVDS015N15MCT4G
Description
PTNG 150V 15MOHM DPAK AUTOMOTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 10.5A (Ta), 61.3A (Tc) 3.1W (Ta), 107.1W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 162µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2120 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta), 107.1W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
DPAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 29A, 10V