NVD3055L170T4G-VF01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 1,195
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 2,503
Datasheet
N-Channel 60 V 9A (Ta) 28.5W (Ta) Surface Mount DPAK
NVD3055L170T4G-VF01
DigiKey Part Number
NVD3055L170T4G-VF01TR-ND - Tape & Reel (TR)
NVD3055L170T4G-VF01CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVD3055L170T4G-VF01
Description
MOSFET N-CH 60V 9A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
275 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
28.5W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Supplier Device Package
DPAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 4.5A, 5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA