NTMS10P02R2G
DigiKey Part Number
NTMS10P02R2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTMS10P02R2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTMS10P02R2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMS10P02R2G
Description
MOSFET P-CH 20V 8.8A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 8.8A (Ta) 1.6W (Ta) Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTMS10P02R2G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3640 pF @ 16 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.6W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOIC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 10A, 4.5V