NCV5661MN18T2G
DigiKey Part Number
488-NCV5661MN18T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV5661MN18T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV5661MN18T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV5661MN18T2G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-DFN (3x3.3)
EDA/CAD Models
NCV5661MN18T2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Mfr
PSRR
70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
9V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A