SM14B-GHS-TB(LF)(SN)
SM14B-GHS-TB(LF)(SN)
SM14B-GHS-TB
DigiKey Part Number
455-1576-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-1576-1-ND - Cut Tape (CT)
455-1576-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM14B-GHS-TB
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 14 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
SM14B-GHS-TB Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.167" (4.25mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V