NCP161AFCT514T2G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP161AFCT514T2G |
Description | IC REG LIN 5.14V 450MA 4-WLCSP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 450mA 4-WLCSP (0.64x0.64) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP161AFCT514T2G Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 23 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-XFBGA, WLCSP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.14V | Supplier Device Package 4-WLCSP (0.64x0.64) |
Voltage Dropout (Max) 0.185V @ 450mA | Base Product Number |