MBRF40250TG
DigiKey Part Number
MBRF40250TGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRF40250TG
Description
DIODE SCHOTTKY 250V 40A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 250 V 40A Through Hole TO-220FP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F
500pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
250 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io)
40A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
970 mV @ 40 A