FSV10120V
DigiKey Part Number
FSV10120VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV10120VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV10120VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV10120V
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 10A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 10A Surface Mount TO-277-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
16.7 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 120 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
608pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
TO-277-3
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)