BZX79C2V7-T50A
DigiKey Part Number
BZX79C2V7-T50ACT-ND - Cut Tape (CT)
BZX79C2V7-T50ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C2V7-T50A
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms