OSTVK057150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTVK057150 is not available
OSTVK057150
DigiKey Part Number
OSTVK057150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK057150
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 5MM
Detailed Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
5
Positions Per Level
5
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)