OSTKP030150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Eaton - Electronics Division
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
Image for OSTKP030150 is not available
OSTKP030150
DigiKey Part Number
OSTKP030150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTKP030150
Description
TERM BLK 3P SIDE ENT 6.35MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.250" (6.35mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.250" (6.35mm)
Clamp Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
30 A
Torque - Screw
1.0 Nm (8.9 Lb-In)
Voltage
300 V