KP0301520000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Eaton - Electronics Division
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for KP0301520000G is not available
KP0301520000G
DigiKey Part Number
KP0301520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KP0301520000G
Description
TERM BLK 3P SIDE ENT 6.35MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.250" (6.35mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.250" (6.35mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.6 Nm (5.3 Lb-In)
Current
30 A
Screw Thread
M3.5
Voltage
300 V