EDZ960/12 is available for purchase but is not normally stocked.
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Similar
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) Free Hanging (In-Line)
EDZ960/12
DigiKey Part Number
ED1743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ960/12
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.62MM
Detailed Description
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
12
Wire Strip Length
6mm
Pitch
0.300" (7.62mm)