EDSTLZ960/12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 393
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDSTLZ960/12
DigiKey Part Number
ED1875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ960/12
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 7.62MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
12
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.300" (7.62mm)