EDZ1100/15 is available for purchase but is not normally stocked.
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for EDZ1100/15 is not available
EDZ1100/15
DigiKey Part Number
EDZ1100/15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1100/15
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
10-22 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
15
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.200" (5.08mm)