EDSTLZ955/15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 33
Phoenix Contact
In Stock: 116
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
Image for EDSTLZ955/15 is not available
EDSTLZ955/15
DigiKey Part Number
EDSTLZ955/15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ955/15
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
15
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
15
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.200" (5.08mm)