G7J-4A-B AC100/120
DigiKey Part Number
Z8156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7J-4A-B AC100/120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PST-NO (DM) (4 Form X) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Test Button
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
75 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
18 VAC
Mounting Type
Operate Time
50 ms
Coil Voltage
Release Time
50 ms
Contact Form
4PST-NO (DM) (4 Form X)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CE, CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6250VA, 3125W
Coil Resistance
5.55 kOhms
Coil Current
21.6 mA