A99002-037
DigiKey Part Number
2262-A99002-037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A99002-037
Description
CONN D-TYPE RCPT 37POS SMD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
A99002-037 Models
Mfr
Contact Type
Signal
Packaging
Case
Termination
Solder
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
3A per Contact