A99000-069
DigiKey Part Number
2262-A99000-069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A99000-069
Description
CONN MICRO-D RCPT 69POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
A99000-069 Models
Termination
Solder Cup
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
3
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C