A25201-044
DigiKey Part Number
2262-A25201-044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25201-044
Description
DRS-44-AA-LT
Detailed Description
44 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Insulation Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)