TT-K-20-TWSH-SLE-500
DigiKey Part Number
5880-TT-K-20-TWSH-SLE-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TT-K-20-TWSH-SLE-500
Description
THERMOCOUPLE WIRE, TWISTED, SHIE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Brown 20 AWG 500.0' (152.4m)
Category
Conductor Material
CHROMEGA®, ALOMEGA®
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Diameter
0.150" (3.81mm)
Part Status
Active
Length
500.0' (152.4m)
Cable Type
Jacket Color
Brown
Number of Conductors
2
Operating Temperature
-200°C ~ 260°C