S30F1C-P09MCC0-4000
DigiKey Part Number
1907-1623-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S30F1C-P09MCC0-4000
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C