S30F1C-P07MCC0-4500
DigiKey Part Number
1907-1621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S30F1C-P07MCC0-4500
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S30F1C-P07MCC0-4500 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C