K40F1C-P07LCC0-450S
DigiKey Part Number
1907-1405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K40F1C-P07LCC0-450S
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C