S1CL0C-P03MCC0-2500
DigiKey Part Number
1907-1512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1CL0C-P03MCC0-2500
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S1CL0C-P03MCC0-2500 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
3
Cable Opening
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Shell Size - Insert
00
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C