K2CL0C-P03LCC0-2500
DigiKey Part Number
1907-1374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K2CL0C-P03LCC0-2500
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
3
Cable Opening
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C