K40F1C-P05LFG0-450S
DigiKey Part Number
1907-1402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K40F1C-P05LFG0-450S
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C