K30F1C-P05LFG0-4000
DigiKey Part Number
1907-1381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K30F1C-P05LFG0-4000
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C