K20F1C-P09LCC0-500S
DigiKey Part Number
1907-1291-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K20F1C-P09LCC0-500S
Description
CONN RCPT FMALE 9P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C