BUK98180-100A,115 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 743
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 9,763
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 60,440
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 4.6A (Tc) 8W (Tc) Surface Mount SC-73
BUK98180-100A,115
DigiKey Part Number
568-9714-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK98180-100A,115
Description
MOSFET N-CH 100V 4.6A SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
619 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
8W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SC-73
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
173mOhm @ 5A, 10V