HDF-R44-113L461
DigiKey Part Number
37-HDF-R44-113L461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDF-R44-113L461
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS R/A SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C