983-025-010R011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 390
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 339
Datasheet
In Stock: 6,263
In Stock: 740
In Stock: 1,648
In Stock: 27
In Stock: 237
Amphenol CONEC
In Stock: 320
Amphenol CONEC
In Stock: 555
In Stock: 31
Image for 983-025-010R011 is not available
983-025-010R011
DigiKey Part Number
983-025-010R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
983-025-010R011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG BLK
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded
EDA/CAD Models
983-025-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Shielding
Unshielded
Material
Thermoplastic
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
25
Compatible Shell Size
B
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos