858-017-103RSU4
DigiKey Part Number
37-858-017-103RSU4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
858-017-103RSU4
Description
IP67 MALE M12 CABLE MOUNT 17 POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features
Coupling Nut
Number of Positions
17
Shielding
Shell Size - Insert
M12-17
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C