680S17W2203L401
680S17W2203L401
NorComp IP67 Connectors
680S17W2203L401
DigiKey Part Number
NOR1221-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680S17W2203L401
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
680S17W2203L401 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A, 40A
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C