183-037-213R571
183-037-213R571
183-037-213R571
DigiKey Part Number
183-137FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-037-213R571
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
183-037-213R571 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C