183-037-213R161 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
EDAC Inc.
EDAC Inc.
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
183-037-213R161
DigiKey Part Number
183-737FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-037-213R161
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
183-037-213R161 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C