182-037-113R531
182-037-113R531
182-037-113R531
DigiKey Part Number
182-37ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-037-113R531
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
182-037-113R531 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C