180-M44-213R031
180-M44-213R031
180-M44-213R031
DigiKey Part Number
180-M4431DFN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M44-213R031
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-M44-213R031 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C