180-044-213R911
DigiKey Part Number
180-044-213R911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-044-213R911
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Board Lock, Shielded
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C