174-E37-213R141
174-E37-213R141
174-E37-213R141
DigiKey Part Number
174-137FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-213R141
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
174-E37-213R141 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C