173-E37-211R001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
173-E37-211R001
DigiKey Part Number
1173-37FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173-E37-211R001
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C