172-E37-113R031 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 423
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 119
In Stock: 300
In Stock: 340
In Stock: 229
In Stock: 216
In Stock: 513
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-E37-113R031
DigiKey Part Number
4537MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-113R031
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-E37-113R031 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C