172-E25-102R021
172-E25-102R021
172-E25-102R021
DigiKey Part Number
3125MER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E25-102R021
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Color
White
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C