172-E25-103R021 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 4,940
Datasheet
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-E25-103R021
DigiKey Part Number
3125MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E25-103R021
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
172-E25-103R021 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Color
White
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C