172-037-103R011
DigiKey Part Number
37-172-037-103R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-103R011
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-037-103R011 Models
Category
Primary Material
Metal
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Color
Beige
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
20-26 AWG
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C