171-037-113R001
171-037-113R001
171-037-113R001
DigiKey Part Number
4237ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-037-113R001
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
171-037-113R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C