171-025-202L031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
Similar
Amphenol CS (FCI)
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
171-025-202L031
DigiKey Part Number
3225FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-025-202L031
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
171-025-202L031 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C